Pobyty zdrowotne
Wczasy zdrowotne    Pakiety pobytowe    Wczasy odchudzające

Rehabilitacja ortopedyczna

Jest to wyspecjalizowana gałąź rehabilitacji pooperacyjnej i pourazowej, polega na możliwie największym zniwelowaniu negatywnych skutków urazów i unieruchomień. Obecnie jest na tyle rozwinięta, że często prowadzi do osiągnięcia całkowitej sprawności sprzed urazu i powrotu do dawnej aktywności. Efektywna terapia powinna rozpocząć się już od razu kiedy to możliwe. Wczesna mobilizacja ruchowa ma dobroczynny wpływ na odżywianie tkanek co redukuje ból i obrzęk, a także nie prowadzi do zesztywnienia stawów. W przypadku zabiegów operacyjnych bardzo ważne jest postępowanie przygotowawcze, kiedy stawiana jest diagnoza dysfunkcji oraz określa się cele terapii. Celem jest całkowity powrót do sprawności funkcjonalnej, w tym uprawiania sportu również zawodowo. Na kompleksową rehabilitację skada się z terapia manualna, nowoczesne metody fizjoterapii, trening propriocepcji oraz motoryczny.

Wskazania

Wskazaniami do prowadzenia rehabilitacji ortopedycznej są urazy oraz przebyte zabiegi kończyn górnych i dolnych oraz kręgosłupa, także urazy sportowe. Do najczęstszych urazów kwalifikujących się do rehabilitacji należą:

  • złamania kości,
  • urazy aparatu więzadłowego,
  • urazy stawu kolanowego,
  • urazy stawu skokowego,
  • "łokieć tenisisty",
  • bóle i przeciążenia kręgosłupa.

Do przeprowadzenia terapii wykorzystuje się głównie kinezyterapię, fizykoterapię oraz masaż. 

Nowością w rehabilitacji pourazowej jest kynesiology taping, plastry medyczne nakładane przez fizjoterapeutę, które redukują stany zapalne w obrębie mięśni, wspomagają krążenie krwi oraz pracę układu limfatycznego. Jest to bardzo dobre uzupełnienie końcowego etapu rehabilitacji, stosowane są także przy niewielkich urazach nie wymagających długotrwałej terapii rehabilitacyjnej.