Pobyt z rehabilitacją ruchową
Jednym z najczęstszych powodów, dlaczego ludzie wybierają się na pobyty zdrowotne, są problemy zdrowotne w obrębie układu ruchu. Dolegliwości bólowe, zmiany zwyrodnieniowe, długotrwałe przebywanie w tej samej pozycji (np. praca siedząca) czy przebyte urazy dotyczą wielu osób i występują bardzo powszechnie. Ze względu na to, że schorzenia narządu ruchu w bardzo wyraźny sposób wpływają na pogorszenie sprawności w życiu codziennym, nie są one bagatelizowane. Aby poprawić jakość życia codziennego i sprawność fizyczną, osoby wymagające rehabilitacji ruchowej chętnie wybierają pobyty lecznicze z programem rehabilitacji narządu ruchu.
Co obejmuje pobyt z rehabilitacją ruchową?
Pobyty z zabiegami pod kątem rehabilitacji ruchowej obejmują zwykle indywidualnie dobrane zabiegi z zakresu kinezyterapii, fizykoterapii, balneoterapii i hydroterapii, gimnastykę grupową czy ćwiczenia w basenie (w przypadku ośrodków dysponujących basenem). Celem takiego pobytu jest maksymalne możliwe usprawnienie kuracjusza, przywrócenie mu naturalnego zakresu ruchu i redukcja dolegliwości bólowych. W przypadku schorzeń przewlekłym o niezbyt dużym natężeniu, już nawet tygodniowy pobyt leczniczy i przebycie pełnej serii zabiegów pozwoli na osiągnięcie wymiernych efektów i korzystnie wpłynie na stan zdrowia.
W rehabilitacji trudnych stanów pourazowych czy przy poważnych schorzeniach, rehabilitacja ruchowa może być wydłużona, lub też może stać się procesem ustawicznym. Wówczas polecane jest korzystanie z pobytów rehabilitacyjnych co jakiś czas, naprzemiennie z usprawnianiem poprzez zabiegi ambulatoryjne w miejscu zamieszkania. Nadzór nad doborem i sposobem leczenia danego pacjenta musi sprawować specjalista.