Pobyty zdrowotne
Wczasy zdrowotne    Pakiety pobytowe    Wczasy odchudzające

Holistyczne podejście do zdrowia

Holistyczne podejście do zdrowia oznacza spojrzenie na człowieka całościowo, biorąc pod uwagę całokształt stanu zdrowia fizycznego, jak i kondycję oraz samopoczucie psychiczne. Spojrzenie holistyczne na zdrowie człowieka to traktowanie człowieka jako integralną całość, a nie jedynie wycinek wymagający szczególnej uwagi, np. chory kręgosłup. Całościowe ujęcie zdrowia człowieka zakłada także, że sfera fizyczna bezpośrednio oddziałowuje na sferę psychiczną, i odwrotnie.
 
O ile pierwsza relacja nikogo nie dziwi - każdy wie, że złe samopoczucie fizyczne wpływa bardzo negatywnie na stan psychiczny, jakość życia i zadowolenie z niego; o tyle druga zależność niestety dla wielu osób nie jest jeszcze tak oczywista. Tymczasem faktem jest, że złe samopoczucie psychiczne, zwłaszcza długotrwałe lub występujące w intensywnych epizodach, jak najbardziej negatywnie wpływają na zdrowie fizyczne i zaburzają pracę poszczególnych układów i organów, dając konkretne objawy somatyczne. Brak higieny psychicznej i dbałości o tą sferę, może doprowadzić do wystąpienia chorób odstresowych, które są bardzo trudne w opanowaniu i leczeniu, a potrafią znacząco uprzykrzyć życie codzienne (np. zespół jelita drażliwego).

Holistyczne spojrzenie na zdrowie - człowiek jako integralna całość

Należy pamiętać także o tym, że organizm ludzki jest jak maszyna, w której muszą działać wszystkie układy, aby była sprawna. Dlatego leczenie każdej choroby i każdej dolegliwości powinno obejmować szerokie spojrzenie na pacjenta - na jego nawyki, tryb życia, sposób odżywiania, charakter pracy (praca siedząca, praca fizyczna itp.) oraz współistnienie innych, pozornie niezwiązanych ze sobą schorzeń. Wiele osób zna z własnego doświadczenia sytuację, kiedy zmagało się z nawracającą chorobą przewlekłą, której objawy i nawroty nie chciały ustąpić czy złagodnieć w trakcie leczenia wyłącznie kierunkowego. Natomiast schorzenie udało się opanować specjaliście, który spojrzał na problem zdrowotny pacjenta szerzej, traktując go jako całość i biorąc pod uwagę stan jego zdrowia na każdej płaszczyźnie.
 
Pobyty zdrowotne sprzyjają holistycznemu zadbaniu o swoje zdrowie. Dzięki połączeniu wypoczynku z serią zabiegów leczniczych, można osiągnąć bardzo dobry efekt ogólnej regeneracji i usprawnienia. Przy wyborze pobytu zdrowotnego dla siebie warto uwzględnić swoje indywidualne zapotrzebowania zdrowotne, co jest możliwe dzięki bardzo szerokiemu wachlarzowi ofert pobytów leczniczych i regeneracyjnych w licznych ośrodkach wypoczynkowych, rehabilitacyjnych, spa & wellnes czy sanatoriach.