Pobyty zdrowotne
Wczasy zdrowotne    Pakiety pobytowe    Wczasy odchudzające

Balneoterapia - zabiegi lecznicze z wykorzystaniem natury

Balneoterapia jest działem lecznictwa, z którego można korzystać podczas pobytów zdrowotnych i rehabilitacyjnych. Leczenie balneologicze polega na wykorzystaniu surowców naturalnych w profilaktyce, leczeniu oraz łagodzeniu przebiegu chorób przewlekłych. W balneoterapii wykorzystywana jest pełnia leczniczych dobrodziejstw natury: wody mineralne, właściwości klimatyczne, naturalne peloidy czy gazy lecznicze, stosowane także po rozpuszczeniu w wodzie w zabiegach hydroterapeutycznych.

Czym jest leczenie balneologiczne?

Balneologia to zastosowanie medycyny naturalnej i zgłębianej od stuleci wiedzy o walorach zdrowotnych naturalnych surowców w nowoczesnych metodach leczniczych. W zależności od rodzaju zabiegu z zakresu balneoterapii, właściwości lecznicze pochodzące z natury można wykorzystać w terapii praktycznie dowolnego schorzenia. W zależności od przypadku, może to być działanie wspomagające leczenie lub bezpośredni zabieg leczniczy.

Zabiegi lecznicze z zakresu balneoterapii

Seria zabiegów z wykorzystaniem surowców naturalnych przynosi wymierne efekty. Zabiegi balneoterapeutyczne w dużej części są silnie bodźcowe, za ich zalecenie oraz dobór odpowiada specjalista - często jest to lekarz balneolog. Balneologia czerpie z medycyny naturalnej, nie oznacza to jednak, że powinno się ją stosować na własną rękę.

Zabiegi balneologiczne to przede wszystkim kuracje wodne: kąpiele lecznicze, kuracje pitne wodami mineralnymi ze źródeł, inhalacje oraz zabiegi na bazie borowiny. W zależności od rodzaju schorzenia i zapotrzebowań pacjenta, wykorzystywane są wody o różnych właściwościach, bogate w różne składniki mineralne. Wody lecznicze mogą być naturalnie bogate w dane substacje lub też wzbogacane gazami. Balneoterapia to także lecznicze właściwości klimatu, jak np. mikroklimat morski czy też bodźcowy klimat górski.