Zdrowie a upały
Dbanie o zdrowie w upalne dni
Upały, zwłaszcza utrzymujące się długo, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Nawet osoby młode i w pełni sił odczuwają negatywne skutki bardzo wysokich temperatur, a dla dzieci i osób starszych jest to prawdziwe niebezpieczeństwo. Szczególną ostrożność powinny zachować również osoby cierpiące na schorzenia układu krążenia oraz choroby układu oddechowego. Tak naprawdę jednak każdy niezależnie od wieku i stanu zdrowia powinien zwrócić uwagę na zadbanie o swój organizm w upalne dni.
Czym grozi upał - zagrożenia dla zdrowia
Istnieje wiele możliwych konsekwencji nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa w dni, kiedy temperatury biją rekordy. Gorące dni sprzyjają zawałom serca i udarom mózgu. Bardzo ostrożne powinny być osoby z grupy podwyższonego ryzyka wystąpienia tych schorzeń, czyli osoby z nadciśnieniem, chorobami serca, cukrzycą i otyłością. Chorzy z tej grupy bezwzględnie powinni powstrzymać się od spożywania alkoholu w gorące dni.
Częste są także udary cieplne, będące przyczyną zasłabnięć i omdleń. Zdarzają się one dosyć często, występują w wyniku przegrzania organizmu w związku z długotrwałą ekspozycją na promienie słoneczne. Osobę, która uległa udarowi cieplnemu, należy jak najszybciej zabrać w zacienione miejsce, w miarę możliwości zapewnić przewiew i stopniowo schładzać go dostępnymi sposobami.
Bardzo niebezpieczny jest szok termiczny, który latem stanowi przyczynę wielu utonięć. Do szoku termicznego może dojść wtedy, kiedy rozgrzany słońcem organizm w jednej chwili gwałtownie zmienia temperaturę zewnętrzną, czyli zwykle w przypadku nagłego kontaktu z zimną wodą. W wyniku szoku termicznego akcja serca może zostać zatrzymana oraz dochodzi do utraty przytomności, co może spowodować utonięcie.
Jak dbać o zdrowie w czasie upałów?
Takie najważniejsze zasady są dwie. Pierwsza z nich to picie bardzo dużej ilości płynów, zaleca się picie około 3 litrów płynów dziennie. Warto zwrócić uwagę na to, że powinna to być przede wszystkim woda, można tutaj uwzględnić także soki, zieloną herbatę czy kawę zbożową. Unikać należy natomiast zwykłej kawy i czarnej herbaty. Pić należy w małych ilościach, stopniowo przez cały dzień, a nie dużą ilość raz na kilka godzin. Wychodząc z domu w gorące dni należy mieć ze sobą butelkę z wodą.
Drugą zasadą jest unikanie przebywania na słońcu w godzinach najwyższych temperatur, czyli orientacyjnie od 9 do 16. W tym czasie bezwzględnie nie powinny przebywać na zewnątrz osoby starsze oraz cierpiące na wspomniane wyżej schorzenia. W miarę możliwości należy rozplanować dzień tak, aby poza domem być tylko rano lub wieczorem, nie zaś w godzinach największego nasłonecznienia. Nie należy także w tym czasie wykonywać męczących prac i długotrwałych prac, np. w ogrodzie.
Wychodząc na zewnątrz należy pamiętać o nakryciu głowy, jest to niezbędne dla ochrony przed przegrzaniem i udarem słonecznym. Nakrycie głowy powinno być jasne, wykonane z naturalnego, przewiewnego materiału, np. lnu czy bawełny. Dobrym rozwiązaniem są także kapelusze z celulozy. Nakrycia głowy są obowiązkowe dla dzieci i osób starszych.
Ważna jest także ochrona skóry i oczu przed słońcem. Stosowanie kremów z filtrem w gorące, słoneczne dni jest wręcz niezbędne. Nie chodzi tu tylko o okazjonalne oparzenia słoneczne czy fotostarzenie się skóry, nadmierne promieniowanie sprzyja rozwojowi chorób dermatologicznych i nowotworów skóry. Wysokość filtra powinna być optymalnie dobrana do karnacji oraz indywidualnych uwarunkowań, należy także pamiętać o regularnym powtarzaniu aplikacji kremu. Jeśli chodzi o ochronę oczu, trzeba pamiętać o wyborze okularów przeciwsłonecznych z odpowiednim filtrem. Złej jakości okulary przeciwsłoneczne mogą wyrządzić oczom więcej krzywdy, niż nie noszenie okularów wcale.
Dbać o siebie powinni także wszyscy wypoczywający nad wodą. Chłodna woda bez wątpienia stanowi ogromną pokusę dla wszystkich wygrzanych palącym słońcem, ale zamiast spodziewanej ulgi, korzystanie z akwenów wodnych może przynieść niebezpieczeństwo. Bezpieczny wypoczynek nad wodą wymaga zachowania rozsądku. Przede wszystkim do wody nie wolno wskakiwać czy wbiegać na pierwsze zanurzenie. Do wody należy wejść spokojnie, stopniowo chłodząc kolejne partie ciała. Zanurzenie całego ciała trzeba możliwie rozłożyć w czasie, by dać organizmowi możliwość aklimatyzacji termicznej. Nie wolno też wchodzić do zbiorników wodnych po spożyciu alkoholu.