Pobyty zdrowotne
Wczasy zdrowotne    Pakiety pobytowe    Wczasy odchudzające

Uzdrowisko - turystyka uzdrowiskowa

Turystyka uzdrowiskowa w Polsce cały czas staje się coraz bardziej znaczącym segmentem turystyki krajowej. Wiele osób z chęcią wybiera miejscowości uzdrowiskowe jako cel swoich podróży wypoczynkowych. Wśród tego rodzaju pobytów cieszących się największą popularnością pojawiają się wczasy zdrowotne, wyjazdy do sanatorium prywatnie oraz pakiety spa, zazwyczaj kilkudniowe. Co ciekawe, uzdrowiska bardzo chętnie odwiedzają także rodziny z dziećmi. Na wspólny wyjazd do uzdrowiska rodziny zwykle kierują się do miejsc atrakcyjnie położonych i obfitujących w atrakcje turystyczne, głównie kurortów nadmorskich i górskich.

Co znajdziesz w miejscowości uzdrowiskowej?

Miejscowości posiadające status uzdrowiska muszą odznaczać się występowaniem naturalnych surowców leczniczych, takich jak zasoby wód mineralnych, miejscowy klimat o wyjątkowych walorach czy też złoża borowiny. Właściwości lecznicze danego bogactwa naturalnego muszą zostać udowodnione i potwierdzone. Ponadto muszą tam się znajdować zakłady lecznictwa uzdrowiskowego oraz urządzenia infrastruktury uzdrowiskowej. Do tych ostatnich należą m.in. parki zdrojowe, pijalnie wód mineralnych czy inhalatoria (jak np. tężnie solankowe).

Uzdrowisko nad morzem

Do uzdrowiska nad morzem bardzo chętnie jeżdżą osoby, które cierpią m.in. na choroby układu oddechowego, schorzenia układu krążenia oraz narządów ruchu. Mikroklimat nadmorski jest bardzo bogaty w jod, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Tylko nad morzem możliwe jest prowadzenie tzw. talasoterapii, czyli leczenia uzdrowiskowego z wykorzystaniem naturalnych cech linii brzegowej morza. Do popularnych uzdrowisk nad morzem w Polsce należą takie miejsca, jak: uzdrowisko Sopot, uzdrowisko Świnoujście, uzdrowisko Ustka czy uzdrowisko Kołobrzeg.

Uzdrowisko w górach

Górskie uzdrowiska charakteryzują się silnie bodźcowym klimatem. Ma on wiele właściwości zdrowotnych, ale także posiada on przeciwwskazania. Nie dla każdego klimat górski będzie odpowiedni, na przykład osoby z nadciśnieniem tętniczym przed wybraniem się w góry powinny koniecznie zasięgnąć opinii swojego lekarza. Wiele miejscowości uzdrowiskowych w górach może poszczycić się czystym powietrzem. Jednymi z najbardziej popularnych uzdrowisk w górach są: uzdrowisko Ustroń, uzdrowisko Kudowa-Zdrój, uzdrowisko Cieplice Śląskie-Zdrój (Jelenia Góra) czy uzdrowisko Polańczyk.

Uzdrowisko na nizinach

Uzdrowiska nizinne to w większości miejsca specjalizujące się w konkretnej dziedzinie leczenia i rehabilitacji, ale nie tylko. Bardzo często decyzja o odwiedzeniu danego uzdrowiska w tym przypadkuy podyktowana jest właśnie indywidualnymi właściwościami zdrowotnymi, nieco bardziej niż samym aspektem turystycznym. Uzdrowiska na nizinach rozsiane są na całej szerokości kraju, od zachodu po wschód. Do najbardziej znanych uzdrowisk nizinnych w naszym kraju należy m.in. uzdrowisko Ciechocinek, uzdrowisko Wieniec-Zdrój, uzdrowisko Konstancin, uzdrowisko Nałęczów, uzdrowisko Busko-Zdrój oraz uzdrowisko Rabka-Zdrój.